Manufacturer of a wide range of products which include 30ml glass green serum dropper bottle, frosted amber glass dropper bottle and square glass bottle.
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 mL |
| Bottle Color | Green |
| Glass Type | Neutral glass |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Color | Green |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
Minimum order quantity: 1000 Piece
30ml Serum Stylish Green Glass Dropper Bottle
This elegant green glass bottle is perfect for storing essential oils, fragrances, or other liquids. The dropper cap allows for easy and controlled dispensing, making it ideal for aromatherapy or DIY beauty products. The sleek black cap adds a touch of sophistication, while the green glass protects your contents from light exposure. This versatile bottle is a great way to add a touch of luxury to your home or office.
Here are some keywords that you can use to optimize your listing:
Green glass bottle
Dropper bottle
Essential oil bottle
Fragrance bottle
DIY beauty products
Aromatherapy
Leak-proof
Travel-friendly
Reusable
₹ 18.5 / Piece Get Latest Price
| Bottle Color | Frosted amber |
| Glass Type | Frosted glass |
| Capacity | 30 mL, 30 ml |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Dropper Type | Glass dropper |
| Neck Size | 18 mm |
| Usage | Essential oil, Cosmetic |
| Design | Round |
| Color | Amber |
| Is It Reusable | Reusable |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Frosted |
| Child Resistant | Yes |
| Pack Type | Corrugated box |
| Material | Frosted Glass |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 ml |
| Bottle Color | Amber |
| Closure Type | Droppers |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Usage | Cosmetic |
| Glass Type | Type I glass |
| Shape | Square |
| Color | Amber |
| Surface Finish | Plain |
| Neck Finish | Screw |
| Pack Type | Corrugated box |
| Brand | Trend Global |
| Material | Glass |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Ranges available from 10ml to 100ml
Ashutosh Tomar (CEO)
Trend Global
Ground Floor, D-504/1, Gali No.-2, Ashok Nagar Mandoli, Ashok Nagar Mandoli, Delhi
New Delhi - 110093, Delhi, India